Moravskoslezský kraj

Talentovaná mládež a reprezentanti v Šermu Ostrava

 

 

Cíl a účel projektu

Cílem projektu je zajistit pro skupinu talentovaných šermířů kvalitní přípravu a možnost účasti na větším počtu turnajů a to především v zahraničí. Cílem je také podpořit reprezentanty ČR v účasti na ME kadetů a juniorů v Soči a na MS kadetů a juniorů ve Veroně a na SPJ v Londýně.

V současné době má ostravský šerm dominantní postavení v kategorii juniorů v České republice. V tomto kalendářním roce se chceme kromě obhajoby domácích titulů samozřejmě zaměřit i na vyšší cíle, a to konkrétně na dosažení úspěchů na mistrovství Evropy, mistrovství světa a ve světovém poháru juniorů. V nově nastupující kategorii kadetů bychom chtěli dosáhnout umístění v evropském poháru v první stovce. U juniorů bychom chtěli dosáhnout bodovaných umístění v SPJ taktéž do stého místa a u juniorek do místa padesátého. K dosažení těchto cílů potřebujeme zajistit kvalitní přípravu. Závodníci se musí zúčastnit co největšího počtu světových a evropských pohárů, aby poznali svoji konkurenci. V letošní sezóně se jedná o 8-10 turnajů. Naše SCM, které má 13 závodníků, dostává sice finanční podporu od Českého šermířského svazu, ale tyto náklady hradí jen zčásti.

Chtěli bychom se zúčastnit v březnu 2018 Mistrovství Evropy v Soči, kde máme větší šanci se prosadit, ale paradoxně zde Český šermířský svaz nehradí vůbec žádné náklady.              Z našeho klubu se může přitom nominovat až pět závodníků!!! V roce 2018 nás čeká také mistrovství světa ve Veroně a zde Český šermířský svaz hradí náklady pouze prvním dvěma závodníkům v žebříčku ČP v dané kategorii, ale reprezentaci tvoří závodníci čtyři. V září 2018 bychom chtěli 2 naše juniory podpořit na světovém poháru juniorů v Londýně.

Dalším záměrem je finančně pomoci mladým talentům při dovybavení výzbroje a výstroje, tedy sportovním materiálem. Šermířské vybavení je velmi drahé, protože musí splňovat vysoké nároky na ochranu zdraví šermířů, a při častém používání má i krátkou životnost. Elektrické vesty, rukavice mění reprezentant minimálně jednou za půl roku. Samostatnou kapitolou jsou certifikované čepele, bez kterých se nemůže závodník od 15 let oficiálně zúčastnit akce mezinárodní šermířské federace. Náš závodník (nejlepší junior v ČR) běžně poláme za sezónu 10 čepelí.

Přínos

Přínos dotace pro cílovou skupinu bude velmi významný. Největším přínosem budou ušetřené finanční prostředky jak pro klub, tak samozřejmě pro závodníky za certifikované čepele. Peněz na čepele se neustále nedostává. Když v rámci tohoto projektu budou podpořeni a vybaveni reprezentanti reprezentující MSK na mistrovství Evropy a světa novým sportovním materiálem, bude moci klub dalším talentovaným závodníkům z cílové skupiny materiálně pomoci.

Pro Moravskoslezský kraj bude hlavním přínosem, že naši závodníci budou reprezentovat Moravskoslezský kraj v zahraničí. Sportovní úspěchy těchto reprezentantů se převedou na mladé začínající sportovce a pevně věříme, že povedou k nárůstu sportující mládeže MSK. Vnější oděv závodníků bude opatřen logy MSK, ve veškerých dokumentech vztahujících se k projektu bude zmíněn poskytovatel dotace a na webových stránkách bude odkaz na MSK.

Informace o podpoře šermířů v MSK určitě povedou k tomu, že veřejnost zaregistruje tento sport a to může vést ke zvýšení členské základy a podpoře sportující mládeže v MSK.